100-lecie

100 lat historii zapisanej nutami w radomskim Oratorium

 

To był największy w Radomiu koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości w tym jubileuszowym roku. Ponad 1000 osób przybyło do Oratorium 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania Niepodległości i uczestniczyło w koncercie. „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana”. Był to koncert wyjątkowy i szczególny, odbyło się wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich i patriotycznych, które towarzyszyły Polakom w drodze do wolności.

Koncert odbył się pod patronatem bp Henryka Tomasika. Jego organizatorami były: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu i Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Wydarzenie było zadaniem publicznym finansowanym ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej oraz było sponsorowane przez ENEA Wytwarzanie sp. z o.o.

Impreza odbyła się już po raz szósty. „Przede wszystkim staramy się propagować to, co nasze i polskie, a zatem i nasze pieśni patriotyczne, ale też i pieśni wojskowe, które przez lata kiedy Polski nie było na mapach zagrzewały do tego, by polskość utrzymać głęboko w sercach” — powiedział ks. Piotr Woszczyk, nauczyciel Katolickiego Liceum i odtwórca jednej z głównych ról w widowisku.

„Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana” to nie tylko koncert. To specjalnie przygotowany i wyreżyserowany spektakl słowno-muzyczny o polskiej drodze do niepodległości. W tym roku wszystko działo się na strychu starej plebanii. Uczniowie pomagali księdzu sprzątać strych, na którym znajdują się stare skrzynie, książki i pamiętniki, stare mundury i różne przedmioty, z którymi związane były konkretne wydarzenia z historii Polski. Scenariusz jak co roku napisała polonistka Katolickiego Liceum, Magdalena Wojtkiewicz. „W tym roku naszą podróż zaczęliśmy od czasów rozbiorów, później były powstania: listopadowe, styczniowe, wielkopolskie, a skończyliśmy na odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przede wszystkim zaprezentowaliśmy pieśni legionowe, ale też te, które towarzyszyły powstańcom” — powiedział ks. Piotr Woszczyk, któremu w scenkach wprowadzających do kolejnych pieśni towarzyszyli na scenie uczniowie Katolika: Anna Jóźwiak i Mateusz Kunert.

Te pieśni żołnierskie i patriotyczne zaśpiewała publiczność wraz z Chórem Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Filipa Neri, który przygotowała Agnieszka Kobierska. Po raz kolejny w koncercie wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Radomia pod batutą st. chor. szt. Tomasza Chwalińskiego a całość uzupełniły bardzo ciekawe aranżacje Radomskiego Zespołu Sentymentalnego Mateusza Murawskiego. Oczywiście nie zabrakło tych najbardziej znanych pieśni, które co roku wybrzmiewają na koncercie, jak „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Ostatni mazur”, „Rota”, „Kadrówka”, „Piechota” czy „My, Pierwsza Brygada”. Ale również pojawiły się te mniej popularne jak „Bywaj dziewczę zdrowe”, „I tak sobie śwista” a także „Uwierz Polsko” i „Póki Polska żyje w nas”. Tak więc usłyszeliśmy te klasyczne znane pieśni jak i te wydobyte ze śpiewników. Co najważniejsze, śpiewało całe oratorium. Wyświetlane teksty na dużych ekranach pozwalały zaangażować się w śpiew zgromadzonej publiczności.

Na zakończenie koncertu, po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrali goście spotkania. Bp Piotr Turzyński powiedział, że ten dzień pod wieloma względami jest wyjątkowy. „Trzy potęgi się zmówiły przeciwko nam i chciały nas zmieść. A jednak pięć pokoleń wytrzymało 123 lata bez własnego kraju. Jesteśmy utkani z tamtej historii. Z tęsknoty Chopina, Norwida. Jesteśmy utkani z wiary i modlitwy tysięcy ludzi, którzy się wtedy modlili, żeby Polska była Polską, żeby była wolna. Jesteśmy utkani z cierpienia, bólu i krwi przelanej powstańców, legionistów, naszych pradziadków” — powiedział bp Piotr.

A obecny na koncercie Wojciech Skurkiewicz, wiceminister Obrony Narodowej, podziękował, że mógł uczestniczyć w tak wyjątkowym wydarzeniu. „To była wielka uczta i wyśpiewana nauka historii. W ministerstwie przygotowujemy się do obchodów 100. rocznicy Cudu nad Wisłą. Jestem przekonany, że KLO będzie w nich uczestniczyło, bo szkoda by było zmarnować taki potencjał” – powiedział wiceminister.

Pomysł wspólnego śpiewania piosenek wojskowych i patriotycznych zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników – to prosty sposób na tworzenie wspólnoty przeżyć, radości świętowania i naukę podstaw historii.

Jak dodają organizatorzy, z roku na rok „Wyśpiewana Niepodległa” rozwija się. Z imprezy szkolnej, która miała być jedynie przewrotną akademią „ku czci”, stała się projektem znanym w Radomiu i nie tylko. W koncertach uczestniczy już ponad 1000 osób. Niewyczerpane źródło śpiewników i nagrań, także archiwalnych, pozwala na to, by za każdym razem proponować wykonawcom inną listę dwudziestu utworów.

Po raz pierwszy ze względu na ogromne zainteresowanie i szczególny jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości, organizatorzy przygotowali trzy nawy Oratorium, które wypełniły się do ostatniego miejsca. Przygotowane zostały dwa duże ekrany, aby każdy mógł w pełni uczestniczyć w wydarzeniu. Przygotowana została specjalna dekoracja, która uzupełniała scenariusz przedstawienia a to wszystko mogło tak wyglądać dzięki temu, że zadanie było finansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej a głównym sponsorem koncertu była Enea.

Koncert odbył się w radomskim Oratorium przy ul. Grzybowskiej 22, w niedzielę 11 listopada 2018 r. Po koncercie o godz. 19.00 sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Turzyńskiego w kościele Matki Bożej Królowej Świata księży filipinów.

Wojciech Sałek

więcej na: www.oratorium.filipini.radom.pl