O nas

„Wyśpiewana niepodległa. Historia nutami pisana” to wyjątkowe koncerty, tworzone przez młodych wykonawców z Katolickiego Liceum im. św. Filipa Neri, Orkiestrę Wojskową w Radomiu, zespół muzyków oraz zgromadzoną publiczność. Od 2013 roku z okazji Święta Niepodległości w Oratorium przy ul. Grzybowskiej 22 organizatorzy zachęcają do wspólnego rodzinnego śpiewania piosenek patriotycznych i żołnierskich oraz poznawania historii Polski.

Pomysł wspólnego śpiewania piosenek wojskowych i patriotycznych zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników – to prosty sposób na tworzenie wspólnoty przeżyć, radości świętowania i naukę podstaw historii.

Naczelną ideą spektakli jest wspólne śpiewanie piosenek wojskowych, a prawdziwymi twórcami publiczność, bo to właśnie ona uczestniczy w wykonywaniu utworów.  Całość oparta jest na prostym scenariuszu: każdemu z ważnych wydarzeń z historii Polski lat 1795-1989 towarzyszy pieśń z tego okresu. Komentarze wprowadzają ważne daty i omawiają fakty historyczne. Atrakcyjności występowi dodają kostiumy.

Jak dodają organizatorzy, z roku na rok „Wyśpiewana Niepodległa” rozwija się. Z imprezy szkolnej, która miała być jedynie przewrotną akademią „ku czci”, stała się projektem znanym w Radomiu. W koncertach uczestniczy prawie 1000 osób. Niewyczerpane źródło śpiewników i nagrań, także archiwalnych, pozwala na to, by za każdym razem proponować wykonawcom inną listę dwudziestu utworów. Te, które są stałe („My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, czy „Warszawskie dzieci”), stanowią fundament każdego spektaklu.

Koncerty „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami śpiewana” organizowane są przez Stowarzyszenie Młyńska „Verum, Bonum, Pulchrum” oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Filipa Neri w Radomiu. Autorką scenariuszy koncertów jest polonistka KLO Magdalena Wojtkiewicz. Chór szkolny przygotowuje Agnieszka Kobierska, dyrygent chóru radomskiego Uniwersytetu. Z młodzieżą występuje Orkiestra Wojskowa z Radomia oraz Radomski Zespół Sentymentalny Mateusza Murawskiego.